Το Ανατόλια υποδέχεται 45 μαθητές/καθηγητές από τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ιταλία και την Πολωνία στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος « Comenius ».

Από τις 7-11 Μαΐου, το 2ο Γυμνάσιο του Αμερικανικού Κολλεγίου «Ανατόλια», υποδέχθηκε τέσσερις αποστολές 45 μαθητών και καθηγητών συνολικά από τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ιταλία και την Πολωνία στα πλαίσια του  Ευρωπαϊκού Προγράμματος « Comenius ».

Κατά τη διάρκεια της διαμονής τους, οι ευρωπαίοι μαθητές φιλοξενήθηκαν από μαθητές μας και γνώρισαν από κοντά την καθημερινότητα της ελληνικής οικογένειας. Συμμετείχαν σε διαγωνισμό ζωγραφικής και σε διαδραστικά παιχνίδια γνώσεων με θέμα τη διατροφή. Επίσης, παρακολούθησαν τον τρόπο παρασκευής για το παραδοσιακό κουλούρι Θεσσαλονίκης και παρουσίαση από τη διατροφολόγο κυρία Μαίη Χασαπίδου, απόφοιτο του Κολλεγίου Ανατόλια για την αξία της μεσογειακής διατροφής.

Όλες οι αποστολές επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας, το αρχαιολογικό μουσείο Θεσσαλονίκης και το Λευκό Πύργο. Με την πολιτιστική γραμμή του Ο.Α.Σ.Θ περιηγήθηκαν επίσης, στα πιο γνωστά αξιοθέατα της πόλης μας. Αξίζει εδώ να σημειωθεί η προθυμία του οργανισμού να μας βοηθήσει και να ναυλώσει λεωφορείο ειδικά για το σχολείο μας.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με αποχαιρετιστήρια γιορτή στο χώρο του σχολείου μας όπου παρευρέθησαν καθηγητές, γονείς και μαθητές. Οι Ευρωπαίοι εκπαιδευτικοί παρέλαβαν βιβλίο συνταγών με αντιπροσωπευτικά πιάτα από τις πέντε χώρες, γραμμένο στην κοινή γλώσσα του σχεδίου δράσης, τη γαλλική. Το σχολείο μας, είχε αναλάβει να συλλέξει τις συνταγές από τις χώρες αυτές και να εκτυπώσει το εν λόγω βιβλίο,  αποτέλεσμα της συνεργασίας μεταξύ μας.

Έτσι ολοκληρώθηκε η συνεργασία των πέντε χωρών πάνω στο κοινό σχέδιο δράσης «L’Europe à toutes les sauces » διάρκειας δύο χρόνων και χρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ευχαριστούμε πολύ όλες τις οικογένειες για την προθυμία τους να φιλοξενήσουν, όλους τους συναδέλφους (διοικητικό και τεχνικό προσωπικό και καθηγητές) και τον Οργανισμό Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης πού με την πολύτιμη βοήθειά τους συνέλαβαν στην επιτυχία της όλης διοργάνωσης.

Ελπίζουμε ότι το σχολείο μας θα έχει στο μέλλον την ευκαιρία να συμμετέχει ξανά σε ένα νέο σχέδιο δράσης το οποίο μεταξύ άλλων καλλιεργεί ανάμεσα στους μαθητές την ανεκτικότητα, και τους μαθαίνει τι σημαίνει να είναι κανείς πολίτης της πολυπολιτισμικής Ευρώπης.